Łączy Nas Pamięć "Akcja Żonkil"

Akcja żonkil dyplom Uczniowie biorący udział w akcji żonkil

19 kwietnia obchodziliśmy 79 rocznice wybuchu powstania w getcie warszawskim- największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Polsce. Corocznie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję „Żonkil” W tym roku również Nasza Szkoła wzięła udział w tym ważnym wydarzeniu. Do tegorocznej akcji zgłosiła się rekordowa liczna szkół, bibliotek i instytucji kultury, wszystkich placówek było ponad sześć tysięcy. Patronem powyższej akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dlaczego Żonkil? Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Przed rozpoczęciem projektu odbyły się warsztaty edukacje dla wszystkich nauczycieli, którzy zgłosili się do tegorocznego projektu. Szkolenie online dotyczyło wykorzystania materiałów edukacyjnych, które zostały przesłane przez organizatorów powyższej akcji. Po zakończonych warsztatach i przesłaniu materiałów edukacyjnych odbyły się zajęcia tematyczne na podstawie w/w materiałów. Na zakończenie projektu każdy uczeń wykonał swojego własnego żonkila , aby w ten sposób pokazać, że pamiętają o tych, którzy 79 lat temu stanęli do walki o swoją godność. W projekcie wzięły udział klasy IV -VIII. #AkcjaŻonkil #ŁączyNasPamieć