Laboratoria Przyszłości w Roku Szkolnym 2022/2023

WRZESIEŃ 2022

We wrześniu uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej brali udział w nowej inicjatywie „Laboratoria przyszłości”. Na lekcjach z różnych przedmiotów oraz zajęciach dodatkowych korzystali z pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Uczniowie poznali podstawowe elementy drukarki 3D oraz zasadę jej działania. Po raz pierwszy widzieli jak drukuje się modele 3D. Młodsi uczniowie z klas 1-3 bawili się klockami lego, ucząc się w ten sposób rozróżniania cech wielkościowych, grupowania i przeliczania. Wykorzystanie wymienionych pomocy dydaktycznych wpłynęło na uatrakcyjnienie procesu nauczania i rozwój zainteresowań uczniów.

Klocki lego wrzesien 1   Druk z drukarki 3d kubek

PAŹDZIERNIK 2022

W ramach programu "Laboratoria Przyszłości" nasza placówka zakupiła m.in. zestawy LEGO Education. Uczniowie klasy I na zajęciach z robotyki z ogromną radością wykorzystują klocki do konstruowania różnych przedmiotów, pojazdów oraz budowli. Zajęcia, podczas których dzieci budują bawiąc się uwielbianymi klockami LEGO sprzyjają rozwijaniu wyobraźni i pomysłowości, a współdziałanie w grupie rówieśniczej pozwala doskonalić umiejętności społeczne i komunikacyjne.

robotyka 1  robotyka 3  robotyka 2

LISTOPAD 2022

Nic tak nie cieszy dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną, jak zabawa klockami LEGO, zakupionymi dzięki programowi "Laboratoria Przyszłości" . Jest to świetna aktywność, która przynosi wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Przede wszystkim rozwija wyobraźnię i kreatywność. Zabawa w budowanie z LEGO nigdy się nie nudzi, ponieważ można z każdego zestawu tworzyć coraz to nowsze konstrukcje. Dzieci na świetlicy po lekcjach mogą się zrelaksować, odpocząć, wyciszyć.  Podczas budowania uczą się cierpliwości. Mają czas na wspólną zabawę, uczą się współpracy w grupie, pogłębiają swoje relacje.

Budowle z klocków lego świetlica    Budowle z klocków lego świetlica 1

GRUDZIEŃ 2022

Klocki Lego – Laboratoria Przyszłości to doskonałe połączenie edukacji i świetnej zabawy. Zabawa klockami doskonali motorykę małą, rozwija zdolności pamięciowe i kreatywne, a także pogłębia umiejętność koncentracji uwagi. Na dodatkowych zajęciach z robotyki w roli głównej zestaw Lego Education Spike Prime, zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie kl. 4 sprawdzali jak działają wszystkie czujniki. Udało się nam także stworzyć pierwsze
projekty.

Klocki lego   Klocki lego 1

STYCZEŃ 2023

Od pewnego czasu dość intensywnie wykorzystujemy w naszej pracy długopisy 3D, która szkoła pozyskała w ramach Laboratoriów Przyszłości. Długopis 3D to urządzenie o kształcie długopisu, z którego końcówki wydobywa się nie tusz, a rozpuszczony filament w różnych kolorach. Za jego pomocą można tworzyć rysunki i przedmioty w trzech wymiarach. Długopisy 3D to sprzęt który niesamowicie rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną i sprawność manualną. Pierwsze próby nie były wcale takie łatwe, ale już po kilku zajęciach uczniowie zaczęli konstruować bardziej dokładne projekty takie jak: brelok, okulary czy dinozaura.

Długopisy 3d  Długopisy 3d 2 Długopisy 3d

LUTY 2023

W ramach Laboratorium Przyszlości uczniowie korzystali z klocków Lego Spike Prime. Pracowali zespołowo, budując wspaniałe modele, wykorzystując metodę pracy projektowej. Stworzyli robota, który tańcz. Były to bardzo ciekawe zajęcia, podczas których nauka została połączona z zabawą, gdyż zestawy LEGO zostały zaprojektowane tak, aby rozwijać kreatywność uczniów.

ROBOT Z LEGO

MARZEC 2023

Zaprojektowanie oraz wykonanie ozdób świątecznych dzięki długopisom 3D. Tworzenie długopisami 3D doskonali sprawności manualne, pobudza wyobraźnię i kreatywność, rozwija pojęcie przestrzeni, wyrabia cierpliwość, uważność i staranność, a także integruje grupę podczas wspólnego tworzenia. Wieloobszarowe zastosowanie długopisów pozwala przeprowadzić zajęcia w sposób angażujący i zarazem merytoryczny.

Ozdoby z długopisów 3d

KWIECIEŃ 2023

Podczas zajęć z robotyki uczniowie poznają tajniki druku 3D. Powstał już pierwszy projekt, który zostały wydrukowany. Uczniowie zapoznają się z obsługą drukarki 3D, kalibracją, załadunkiem filamentu i sposobem wydruku przygotowanych projektów. Dzięki takiej drukarce nauka stała się interaktywna. Znajomość projektowania 3D pomoże w przyszłości rozwinąć uczniom wyobraźnię przestrzenną. Otwarta konstrukcja drukarki pozwala uczniom zobaczyć z bliska proces drukowania przedmiotów.

Drukarka 3d

MAJ 2023

Praca zespołowa idealnie sprawdza się podczas tworzenia nowych pojazdów, które poruszają się ale i również potrafią przenosić napoje dla spragnionej ekipy. W tym miesiącu wykorzystano również nagłośnienie ( mikrofony nagłowne oraz głośnik) podczas II Festynu Rodzinnego zorganizowanego na terenie naszej szkoły. Aparat zakupiony dzięki Laboratoriom Przyszłości pozwolił nam uwiecznić wspaniałe chwilę z tego dnia.

festyn rodzinny  Robot Vex

CZERWIEC 2023

Kreatywne myślenie oraz praca zespołowa podczas budowy pojazdu z Robotics VEX to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o powodzeniu. Uczniowie nie tylko zbudowali i zaprogramowali pojazdy ale również przetestowali je. Zajęcia z robotami to dla uczniów doskonała możliwość nabycia umiejętności praktycznych w zakresie konstruowania i programowania robotów, szansa na rozwój zdolności posługiwania się nową technologią oraz nabycia umiejętności logicznego myślenia, pomysłowości i sprawności manualnej.

Robot Vex 3 Robot Vex 2 robot Vex