Wycieczka do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

22_2.jpg

Dnia 8 listopada uczniowie klasy IV, V i VII pojechali na Wycieczkę do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Zabytkowa Kopalnia Srebra posiada jedyną w Polsce podziemną trasę turystyczną umożliwiającą zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach. Obiekt ten został wpisany na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Uczniowie mieli okazję spacerować podziemnymi korytarzami oraz podziwiać wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka – „Gwarka” i przyrodę. Poznali historię górniczego regionu zwiedzając Multimedialne Muzeum Górnictwa. Dopełnieniem wrażeń był przepływ w łodziach 600 m odcinka w podziemiach Sztolni „Czarnego Pstrąga”, położonego wśród zieleni w Parku Repeckim. Atmosferę tajemniczości w kopalni tworzyło delikatne światło lamp górniczych. Podziemna przeprawa dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i była największą atrakcją.

Kolejnym punktem wycieczki było "Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek" w Radzionkowie. W Muzeum znajduję się wystawa dotycząca piekarnictwa i cukiernictwa, szkoły i historii nauczania, ciekawe przedmioty codziennego użytku. Młodzież oprowadzana przez przewodnika zwiedziła muzeum, wystawy, wysłuchała prelekcji o szacunku do chleba, obejrzała film „Chleb” przedstawiający krótką historię chleba, tradycje z nim związane, oraz proces produkcji chleba kiedyś i dziś. Odbyły się także warsztaty formowania i wypieku plecionek z ciasta chlebowego, każdy przygotował swoją  plecionkę, która została wypieczona i skonsumowana przez uczestników. Na koniec odbyła się lekcja w dawnej klasie szkolnej, gdzie przewodnik opowiedział o historii nauczania, zwyczajach panujących w dawnych latach szkolnych, można było obejrzeć materiały piśmiennicze, elementarze i pisać rysikami na kamiennych tabliczkach.

42_1.jpg 42_2.jpg 62_2.jpg

62_1.jpg 72.jpg 22_1.jpg